?

Log in

No account? Create an account

belyj_medved

Не "всё равно"...

Медвед идёт по жизни, смеясь...


Previous Entry Поделиться Next Entry
belyj_medved

Як ми на «Лудинє-фест» побувалиНарешті настала довгоочікувана пора літніх відряджень-експедицій! Долеско Світлана, Музиченко Ольга та Олексій Плиско, озброївшись посмішками, допитливими поглядами, хорошим настроєм, диктофоном та фотокамерою, вирушили в триденну колоритну мандрівку Прикарпатською Косівщиною.

Неможливо описати словами всю ту величезну кількість позитивних вражень, які ми отримали під час поїздки! І десяти репортажів не вистачить, щоб описати, наскільки нам сподобалась поїздка, зі скількома цікавими людьми нам вдалось потоваришувати.

Отож, перший репортаж присвячуємо події «Лудинє-фест», на яку нас запросив молодий карпатський етнограф Богдан Петричук.«Лудинє-фест» відбувся 7-8 липня 2012 року в м. Косів Івано-Франківської області. Це фестиваль автентичного та сучасного одягу із фольклорними елементами. А темою цьогорічного дійства стало весільне вбрання та весільні традиції Гуцульщини.

“Лудинє-фест” — дійсно унікальний проект, адже це єдиний фестиваль етно-одягу в Україні! Рік тому купка ентузіастів – жителів Косова, які безмежно люблять своє місто, Гуцульщину та Україну, виносили та народили ідею, розробили концепцію і формат унікального фестивалю «Лудинє». Не на виконання офіційних розпоряджень чи постанов, а просто так – для себе, для всіх нас.Хочемо подякувати організаторам «Лудинє-фест» за їх невтомну роботу. Адже кожна хвилина фестивалю була продумана до дрібниць, проведена щиро, натхненно і якісно. Величезне спасибі за ту неповторну українську атмосферу, за те, що кожен відчув гордість від того, що ми – українці!

Фестиваль відбувся на території ресторанно-розважального комплексу «Водограй».Цікаво, що місце проведення було обрано не випадково, адже саме тут знімали кілька яскравих сцен з епохального фільму «Тіні забутих предків». Фестиваль поєднав у собі ярмарок виробів найкращих карпатських майстрів, першу в Україні виставку весільних рушників, цікаві майстер-класи із ткацтва, гончарства, флористики, створення традиційних гуцульських коників із сиру, пов’язування головних уборів.

В кожному куточку «Лудинє-фест» лунали гуцульські співанки, які переплітались із веселим гомоном численних відвідувачів. До речі, неможливо було не помітити, що майже всі гості фестивалю прийшли у вишиванках. Навіть незвична для Косівщини спека не завадила відчути неповторний косівський колорит «Лудинє-2012». Куди б ми не йшли – до майстрині із ткацтва, чи то до гончара, чи до вмілого ювеліра, кераміста – одразу відчувались Руки справжнього Майстра, в яких живуть споконвічні українські традиції! «Лудинє-фест» - це один з найкращих, найколоритніших, найцікавіших українських фестивалів! Як гуцули збиралися на весілля, що вбирали, що співали й танцювали — можна було побачити на цьому фестивалі.
Гостям продемонстрували унікальну програму, яка дозволяє скласти абсолютно повну картину гуцульського весілля.Дуже цікаво було дізнатись, що на теренах Галицької Гуцульщини були такі весільні обряди: Обзорини, Сватаннє, Заручини, Благословіннє, Проща, Запросини, Зачинаннє, Заводини, Повниця, Дар, Вєрєжіння, Весіль, Пробій, Світивки, Проводини, Заводини у комору, Пережини, Пропій весільний, Сміїни, Міни, Колачини… Всього десь 22 дійства. Ви уявляєте, який багатющий обряд?! Ми маємо чим пишатись. Такого немає в цілому світі!

В околицях Косова, зокрема, зберігся обряд «Зачинанє», який відтворив народний колектив «Вишиванка» під керівництвом Ганни Мисхан. У рамках фестивалю проводилися покази давнього одягу представниками гуцульських сіл, молодіжне дефіле одягу з фольклорними елементами. Яке щастя – дивитись такі дійства, бачити в очах учасників, відвідувачів любов до рідного краю, національної культури.

Покази автентичного одягу змінилися демонстрацією сучасного вбрання з етноелементами, створенням якого займаються студенти Косівського училища прикладного та декоративного мистецтв.В самий розпал фестивалю увагу Світлани Долеско привернув традиційний ткацький верстат, за яким сиділа усміхнена жінка-майстриня.Неможливо було не підійти й не поспілкуватись із нею. Цією жінкою виявилась Олена Прокоп’юк-Шкрібляк із дуже відомого мистецького роду Шкрібляків. Пані Олена запросила пані Світлану спробувати оволодіти ткацьким мистецтвом, створити жіночий пояс-крайку.Отож, поки Світлана Долеско власноруч ткала сонячно-зелену крайку, неспішно текла між ними розмова:
- О.: В цьому році виповнюється 190 років нашому прапрапрапрадіду Юрію Івановичу Шкрібляку. Там, де ми живемо, в Яворові, на ділянці Максимець 1, є таке місце, яке називається «оселя родини Шкрібляків», там є така галявина на 7 га, оточена лісом 9 га – це такий родинний маєток – там є татова хата – Дмитра Федоровича Шкрібляка – він був заслуженим майстром народної творчості – хата-музей. А ось у нашій хаті (ми з чоловіком займаємось ткацтвом) є майстерня, багато ткацьких верстатів. У вівторок, 3 липня, у нас було посвячення пам’ятного знака на честь Юрія Івановича Шкрібляка. Тепер височіє над нашим маєтком великий чотирьохметровий різьблений дубовий хрест, і навколо там такий смерековий і буковий ліс – навколо так гарно.
- С.: З діда пішла у вас ця традиція – ткати?
- О.: У нас жінки в родині завжди ткали, вишивали, писанки писали. Чоловіки споконвіку займалися різьбленням.
- С.: А діти ваші цим займаються?Чи бачать вони себе як майстрів у подальшому?
- О.: Син займається різьбою, продовжує традиції дідів. Він навчався в Косівському художньому інституті, відділ дерева. А дочка також цей інститут закінчила, відділ ткацтва.
- С.: Пані Олено, наша зустріч – дійсно доленосна. зараз я розумію, що напевно це була мета моєї поїздки сюди – 12 годин в машині їхали…
- О.: Вас видно хтось привів сюди, якась сила. Бо не просто так ви прийшли сюди.
- С.В.: напевно що так.

ZN2T3169

Ось заради таких зустрічей, сонячних очей майстрині і треба йти вперед, до нових вражень, нових знань, знайомств. Бажаємо фестивалю «Лудинє-фест» довгих років існування, адже такі ініціативи заслуговують підтримки не лише на регіональному, а на державному рівні.

Цей чудовий текст написано Ольгою Музиченко.

Більше фотографій з "Лудинє-фесту" можна побачити у нашому фотоальбомі, якщо натиснути тут.

  • 1
Коврики... Юпочки... Вышиванки... Стону и плачууу.... Кто в теме - тот понимает.

Красиво, да.
Но фотографии и сотой доли реальной красоты не передадут...

  • 1